26 ژوئن

جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته : شایع ترین آسیب استخوانی به صورت در ناحیه بینی است. شکستگی بینی در مردان بیشتر اتفاق می افتد و نسبت آن به زنان 2 به 1 است. شکستن بینی در سنین 15 تا 30 سال بیشتر شایع است.

امکان جا انداختن استخوان بینی فقط تا یک ماه است بعد ازسپری شدن این مدت استخوان ها دیگر به یکدیگر جوش خورده و رفع ایرادات بینی فقط از روش جراحی زیبایی بینی امکان پذیر است. باید هر چه سریعتر اقدام به جا انداختن بینی شود.

یک سوم قسمت بالایی بینی از استخوان و دو سوم زیرین آن از غضروف تشکیل شده است.

ضربه های نسبتا شدید منجر به شکستن اسکلت بینی می گردد. در صورت شدید بودن ضربه باعث جابجایی استخوان یا غضروف از محل اصلیش می شود و ممکن است باعث اشکال زیبایی یا تنفسی گردد. در این صورت جا انداختن استخوان یا غضروف صدمه دیده باید انجام بگیرد تا بینی به حالت اولیه خود برگردد.

 

جراحی بینی شکسته

 

اگر فردی بعد از شش ماه به دکتر برای رفع شکستکی بینی مراجعه کند دیگر امکان جا اندازی استخوان یا غضروف جابه جا شده ممکن نیست و باید از تکنیک های جراحی بینی برای اصلاح آسیب های ایجاد شده استفاده گردد.

علائم بینی شکسته شامل موارد زیر است

 • تورم ، کبودی و حساسیت به لمس در ناحیه اطراف بینی
 • خونریزی بینی
 • بد شکل شدن بینی
 • ترک خوردگی بینی
 • مسدود شدن یک یا هر دو سوراخ بینی
 • منحرف شدن تیغه بینی
 • تغییررنگ بینی مثل کبودی در زیر چشم

اگر بینی شما حتی به صورت خفیف دچار آسیب دیدگی شده باشد یکی دو ساعت بعد از آسیب دیدگی بینی شدیدا متورم می گردد. تا زمانیکه این تورم باقی بماند شما یا جراح بینی نمی توانید شدت آسیب دیدگی را مورد ارزیابی قرار بدهید.

شکستگی بینی در کودکان

اتفاق شکستن بینی در کودکان نسبت به بزرگسالان خیلی کمتر است. فاکتورهای فیزیکی مهم در کودکان و اندازه کوچک بینی آنها باعث محدود شدن نیروهای شدید وارده است. در نتیجه بافت نرم حفاظی برای اسکلت صورت کودکان است.

جراحی بینی شکسته

مراقبت های بعد از جا انداختن بینی

 • بخاطراینکه جراحی بینی شکسته به شکل سرپایی انجام می گیرد بیمار می تواند بعد از گذشت چند ساعت مرخص شود.
 • باید فردی به عنوان همراه  ، کنار بیمار باشد.
 • داروهای تجویز شده توسط جراح بینی را تا آخر مصرف کنید.
 • 6 تا 8 هفته پس از جراحی بینی از فعالیتهای سنگین اجتناب کنید.
 • از هیچ عینکی در طی بهبودی استفاده نکنید.

درمان و نحوه جراحی بینی شکسته

اگر برای درمان شکستگی بینی سریعا به بهترین جراح بینی مراجعه نکنید زمان را از دست خواهید داد و تنها راه برطرف کردن شکستگی بینی جراحی بینی می باشد.

بهترین جراح بینی قبل از اقدام به جراحی بینی شکسته درباره نحوه شکستگی و اینکه در گذشته جراحی زیبایی بینی انجام داده اید می پرسد.

جراح بینی برای بررسی در جلسه قبل از انجام جراحی بینی شکسته عکس شکستگی بینی تجویز نموده و بعد از بررسی عکس جراحی بینی را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهد.

جراحی بینی شکسته با توجه به میزان شکستگی بینی و صلاحدید جراح بینی یکی از تکنیک های جراحی بینی باز یا جراحی بینی بسته را انتخاب می کند.

جراحی بینی شکسته حدود 2 ساعت الی 3 ساعت به طول می انجامد.

جراح بینی سلامتی تنفسی را اولویت کار خود قرار می دهد و ایراداتی که بر اثر شکستگی بینی ایجاد شده است برطرف می کند و جا انداختن بینی شکسته صورت می گیرد.

بعد از پایان جراحی بینی گچ گرفتن بینی شکسته انجام می شود و بینی پانسمان خواهد شد و طی دوران نقاهت فرد باید مراقب گچ یا اسپلینت بینی باشد.

هزینه عمل شکستگی بینی

اگه شکستگی یک عمل بینی درمانی باشد تحت پوشش بیمه قرار می گیرد ولی اگر همزمان با آن جراحی زیبایی بینی انجام شود دیگر فقط عمل درمانی نخواهد بود و باید بخشی از آن را خودتان تقبل کنید.

دکتر مریم اسماعیلی

جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی – جراح پلاستیک بینی

جراحی بینیجراحی زیبایی بینیجراح بینی

درباره نویسنده

dresmaeli
دکتر مریم اسماعیلی جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی – جراح پلاستیک بینی

پاسخ

سیزده − 9 =